Instalace Čech pro Flightgear

1. Stáhnout Flightgear pro příslušný operační systém z http://www.flightgear.org/Downloads/binary.shtml a nainstalovat (taky je mozné stáhnou zdrojové kody a překládat, ale to může být složitější)

2. Stáhnout krajinu pro oblast Čech z http://www.flightgear.org/Downloads/scenery.html soubory e010n40.tgz a e010n50.tgz.

Soubory .tgz jsou archívy podobně jako třeba .zip. Na Linuxu a dalších operačních systémech unixového typu je to běžný způsob balení souborů, takže by neměl být problém to rozbalit. Jak se to rozbalí na windowsu nevíme, ale určitě to nějak jde, možná to umí nějaký winzip nebo nějaký free archivační program, možná i nějaký ten total comander, nebo co to ti windowsáci používaj.

V těch .tgz souborech jsou adresáře Object a Terrain. Po instalaci flightgearu vznikl někde (kde, to závisí na operačním systemu) adresář FlightGear/Scenery. V Linuxu to bude asi v /usr/share/FlightGear/ nebo /usr/lib/FlightGear/ nebo /usr/local/share/FlightGear/. Ve Widlích to asi bude ňáky to C:/Program Files/FlightGear/ nebo něco podobného (nemáme Widle tedy jen hádáme, ale asi ňák tak to bude). V tom adresáři FlightGear jsou podadresáře Object a Terrain, tak tam je třeba ty adresáře z těch *.tgz souborů nakopírovat, tak aby zůstala zachována struktura podadresářů.

3. Stáhnout naší Prahu, je to normální zip. Rozbalit to a nakopírovat do Flightgear/Scenery podobně jako ty soubory s krajinou. Je-li nějaký soubor stejný v tom *.tgz a v tom našem zipu je třeba to přepsat tím naším souborem. Myslím, že je to jen soubor Scenery/Objects/e010n50/e014n50/3187457.stg, tak ten se musí přepsat tím souborem z našeho zipu.

4. V Linuxu spustíme flightgear příkazem fgrun (ve widlích asi ňákým podobným exáčem), po výběru letadel tam je výběr letišť, mezi nimi není přímo "Praha" ale je tam Ruzyně. Jsou tam názvy letišť, ne názvy měst, někdy ale se letiště jmenují podle města. Je to seřazené podle zkratek, ale dá se to seřadit podle názvu.

5. Není-li opravdu tam ta Ruzyně je bud nějak špatně nainstalovaná krajina, nebo chybí seznam letišť v .../FlightGear/Airports, ale ten by tam měl normálně být od instalace flightgearu.

Je také možné spustit flightgear přímo na daných souřadnicích.
Příkazem:

fgfs --aircraft=ufo  --lon=14.5 --lat=50.1
spustíme letadlo "ufo" na východním okraji Prahy. (místo ufo je možné dát nějaké z letadel co jsou v .../FlightGear/Aircraft) Spustíme-li hru takto a vylétneme-li trochu nahoru, měla by být pod námi Praha.
Bude-li všude jen moře, chybí jak krajina tak i naše Praha.
Bude-li tam Praha jen s obecnou texturou města, je správně nainstalovaná krajina, ale chybí naše Praha.
Bude-li tam naše Praha obklopená mořem (asi spíš vznášející se nad mořem), pak chybí krajina, ale je tam správně nainstalovaná naše Praha.
Podle toho, který případ nastal je třeba pokračovat v pátrání po tom co je špatně.

V případě problému možno poslat dotaz na bubenic(zav)seznam.cz.